KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs gazileri heyeti ile görüştü KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs gazileri heyeti ile görüştü

Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının Gazze Şeridi'ndeki resmi temsilcisi Aibek Sımadiyarov tarafından 6 Kasım 2023 tarihinde yapılan açıklamada, şu anda Gazze Şeridi'nde 76 Kazakistan vatandaşının bulunduğunu bildirdi.

TOPLAMDA 76 KAZAKİSTAN VATANDAŞI GAZZE'DE

16 aileden oluşan toplamda 76 Kazakistan vatandaşının Gazze'de olduğunu aktaran Sımadiyarov, vatandaşların Kazakistan'a sağ salim geri götürülmesi için gerekli işlemlerin devam ettiğini, 4 Kasım 2023 tarihinde açılan Mısır'ın Rafak kontrol noktasındaki girişlerin durdurulduğunu hatırlattı.

"BÜYÜKELÇİLİĞİMİZ MISIRLI YETKİLİLERLE GÜNLÜK GÖRÜŞMELER YÜRÜTÜYOR"

Sımadiyarov Kahire'deki Kazakistan Büyükelçiliğinin Mısırlı yetkililer ile sürekli temasta olduğunu aktararak, "Büyükelçiliğimiz vatandaşlarımızın geçişi konusunda Mısırlı yetkililerle günlük görüşmeler yürütüyor" ifadelerini kullandı.

KAZAKİSTAN, MISIR'A TAHLİYE UÇAĞINI GÖNDERECEK

Kazakistan Dışişleri Bakanlığının da Mısır ile yoğun temas halinde olduğunu kaydeden Sımadiyarov, Kazakistanlıların tahliyesine yönelik hazırlıkların tamamlandığını belirtti. Rafak kapısı açılır açılmaz bakanlık, Mısır'a tahliye uçağını göndereceğini bildirdi.

Kaynak: QHA