Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, ikili temaslarda bulunmak üzere 24 Nisan’da Azerbaycan’a gitti. Caparov; Azerbaycan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev, Dışişleri Bakan Yardımcısı Fariz Rzayev ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Sadır Caparov, 24-25 Nisan tarihlerinde gerçekleştireceği ziyaret çerçevesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile ikili görüşmelerde bulunacak. İkili ve çok taraflı iş birliğinin, güncel konularının yanı sıra daha fazla gelişme ve etkili etkileşim ele alınacak.

Eyaletlerarası Konseyin ikinci toplantısı da planlanıyor. İki gün sürecek ziyarette ticari-ekonomik, kültürel-insani alanlarda iş birliğinin derinleştirilmesine yönelik bir ortak deklarasyon ve bir dizi anlaşmanın imzalanacağı da kaydedildi.

AĞDAM’DA TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞECEK

Ermeni işgalinden kurtarılan Ağdam'ın Hızırlı köyündeki ortaokulun temel atma töreni gerçekleşecek. Okul, Kırgızistan tarafından inşa edilecek. Azerbaycan ve Kırgızistan liderleri temel atma töreninde yer alacak.

Uygur Türkü dil bilimci Ayup'a, Dil Hakları Savunucuları Ödülü Uygur Türkü dil bilimci Ayup'a, Dil Hakları Savunucuları Ödülü

Kp 1 1712663691 491 1713945305 271 X750

AZERBAYCAN DIŞİŞLERİ BAKANI KIRGIZİSTAN’A GİTMİŞTİ

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov 9 Nisan’da resmî temaslarda bulunmak üzere Kırgızistan’a gitmişti. Bayramov ilk olarak, Kırgız mevkidaşı Ceenbek Kulubayev ile görüşmüştü. Ardından Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Bayramov’u kabul etmişti. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından görüşmeye ilişkin basın açıklaması yapılmıştı. Açıklamada iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerinin her geçen gün içerik olarak güçlenip zenginleştiği vurgulanmıştı. Ayrıca Caparov’un 24-25 Nisan planlanan Azerbaycan ziyaretine ilişkin konularda görüş alışverişi yapılmıştı. Görüşmede Kırgızistan’ın Ermeni işgalinden kurtarılmış olan Ağdam kentinde okul inşa edeceği de duyurulmuştu.