Kırgız Cumhuriyeti'nin başkenti Bişkek'te 29 Nisan'da şehrin kuruluşunun 146. yıl dönümü kutlandı. Şehir Günü onuruna başkentin belediye başkanlığı bir şenlik programı hazırladı.

Kutlamalar, şehrin ismini taşıyan Bişkek Kahramanı Anıtı önünde düzenlenen tiyatro oyunu ve mini konserle başladı.

Okullarda, "En sevdiğim Bişkek şehri" ve "Bişkek şehrinin tarihi" konulu dersler verildi.

Şehrin kuruluşunun 146. yıl dönümü kutlamaları, hükûmet binası önündeki Turdakun Usubayev Meydanı'nda kalabalık vals gösterisi ve konserle devam etti.

Meydanda düzenlenen kutlamalarda İçişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığına bağlı okulların öğrencileri, genç dans grupları, kişisel gelişim kurslarına katılan kadınlar ile gösteriyi izlemeye gelenler vals yaptı.

Belediye Başkanı Aybek Cunuşaliyev, etkinlikte gerçekleştirdiği konuşmada, "Başkentimiz gelişmelidir. Her şehir sakini başkentte yaşadığını hissetmelidir. Şehri inşa etmeye, geliştirmeye ve gurur duymaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

"Bişkek zorlu bir tarihi yoldan geçti. Kırgızistan'daki tüm değişim ve gelişmelere tanık oldu. Şehrimiz her geçen gün dönüşüyor."diyen Cunuşaliyev, şehrin coğrafi olarak da genişlediğini ve şehrin bütçesinin artırıldığını belirtti.

Bişkek şehri

Tanrı Dağları'nın eteğinde, parkları, heykelleri, geniş meydanları ve caddeleriyle Orta Asya'nın yeşil kenti olarak dikkati çeken Bişkek, 1878'de kurulmaya başlandı.

Pişpek adı verilen şehrin ilk resmi yerleşimcileri, toplam 182 nüfustan oluşan 9 Rus ailesi, 48 Özbek ailesi ve 1 Tatar ailesiydi.

Resmi verilere göre, şehrin nüfusu 1 milyon 200 binden fazla.

Sovyet yönetimi, 1 Ocak 1918'de Pişpek'i bir şehri olarak ilan etti ve 1926'da şehre, komutan ve tıp doktoru Mihail Frunze'nin adını verdi. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra 1991'de Frunze şehrinin adı Bişkek oldu.

Bişkek adı, Kırgızların öz topraklarına kavuşması için mücadele verirken küçük beylikler halinde yaşayan Kalmukları dağıtan Kırgız kahramanına ait.

Türkiye, 1991'de Kırgızistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olurken, 1992'de Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Büyükelçiliğini açtı.

Başkentte, Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk parkı ve anıtı, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Türkiye Türkçesi Eğitim Merkezi, Türkiye Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokul, lise, İmam Hatip Lisesi, Türk Anadolu Kız Meslek Lisesi, Maarif Okulu, Kırgız-Türk Dostluk Devlet Hastanesi, Türk kafe ve restoranlar ile iş yerleri bulunuyor.

Türk dünyası bir değerini daha kaybetti: Ramiz Asker hayata gözlerini yumdu Türk dünyası bir değerini daha kaybetti: Ramiz Asker hayata gözlerini yumdu

QHA