KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Halkımızın güvenliği Türkiye'nin güvencesindedir KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Halkımızın güvenliği Türkiye'nin güvencesindedir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 19 Mart 2024 tarihinde Gaziveren ve Çamlıköy Direnişinin 60. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma törenlerine katılarak konuşma gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, her iki törende de yaptığı konuşmada Kıbrıs’ta barış, huzur ve güven içerisinde yaşamayı ve Doğu Akdeniz’de devlet sahibi olmayı o yıllarda ödenen bedellere ve verilen şehitlere borçlu olunduğunu vurguladı. Tatar, törenlerde yaptığı konuşmalarda Gaziveren ve Çamlıköy Direnişi'nin üzerinden 60 yıl geçtiğini ve o günlerden bugünlere Kıbrıs Türkü’nün izolasyonlar ve ambargolar altında mücadelesinin devam ettiğine işaret etti.

Ersin Tatar 1710874363 812

"BİR ANLAŞMA OLACAKSA KKTC’NİN BİR TÜRK DEVLETİ OLARAK BU ANLAŞMANIN BİR PARÇASI OLACAĞI ŞEKLİNDEDİR"

Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu ülkede çocuklarımızı barış, huzur ve güven içinde geleceğe taşımak için soylu mücadelemizi hala daha sürdürmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Tatar, Makarios’un,1960 Kıbrıs Cumhuriyeti anlaşmasını, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak için bir sıçrama tahtası olarak gördüğünü ve bunun için Kıbrıs Türk halkına saldırıların başladığını hatırlatarak, Kıbrıslı Türklerin bu süreçte şanlı tarihine yakışır şekilde mücadeleler verdiğini ve 1974 Barış Harekatının Kıbrıs’ta yeni bir dönemi başlattığını belirtti.

Kıbrıs’ta barış, huzur ve güven içerisinde yaşamayı ve bugün Doğu Akdeniz’de bir devlet sahibi olmayı o yıllarda ödenen bedellere ve verilen şehitlere borçlu olunduğunu vurgulayan Tatar, “Bugün yeni siyasetimiz, eğer bir anlaşma olacaksa KKTC’nin bir Türk devleti olarak bu anlaşmanın bir parçası olacağı şeklindedir. Biz bunu söylüyoruz. Diğerleri bunu söylemiyor. Çok farklı konuşmalar var, kelime oyunlarıyla bu siyasete yapılan haksızlıklar var” şeklinde konuştu.

Ersin Tatar 1710874382

"KIBRIS TÜRKÜ BİRDİR, BÜTÜNDÜR, TEK YÜREKTİR VE BU MÜCADELEYİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEKTİR"

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türklerini 1974 öncesine götürecek entrika ve oyunlarla, sıfır asker, sıfır garanti ile yalnızlığa ve yok oluşa sürükleyecek bir anlaşmayla bir yere varılamayacağını herkesin bilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Federal çatıda ayrı devlet yoktur, tek devlet tek egemenlik vardır, Kıbrıs Türk halkının yama olarak yalnızlığa itileceği, tehlikeli entrikalarla Anavatan'dan koparılacağı bir oyuna gelmeyeceğiz" dedi. 

Tatar, Kıbrıs Türkü’nün orantısız güçler karşısında verdiği mücadelede birçok şehit ve kayıplar verdiğini ve şehit ailelerinin acısının devam ettiğini kaydederek, ilk milletvekili Cengiz Ratip’in daha hâlâ kayıp olduğunu, bir mezarının olmadığını ve ailenin acısının devam ettiğini söyledi.

KKTC’nin bugün Türk Devletler Teşkilatına gözlemci üye olduğunu ve Anavatanın desteğiyle KKTC gerçeğini dünyaya anlatmak ve tanıtmak için yoğun bir diplomasi trafiği sürdürüldüğüne vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar, “Nerede olursak olalım; Kıbrıs Türkü birdir, bütündür, tek yürektir ve bu mücadeleyi sürdürmeye devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Ersintatar 1710874397 135

Kaynak: QHA