Dünyanın en büyük savunma sanayii fuarı olan Eurosatory 2024, bugün Fransa’nın başkenti Paris’te kapılarını açtı. Avrupa merkezli zırhlı kara aracı üreticisi KNDS, fuar kapsamında Leopard 2A8 ve Leclerc XLR tipi yeni nesil ana muharebe tanklarını sergiliyor.

LEOPARD 2A8’in son versiyonu, daha iyi birer koruma, keşif, muharebe ve muhabere yeteneğine sahip.

Leopard 2A7+ temel alınarak zırh ve ateş gücü yükseltmeleri yapılan Leopard 2A8; çelik, tungsten, kompozit dolgu ve seramik bileşenleri bir araya getiren yeni nesil çok katmanlı bir zırha sahip. Ayrıca, 360 derecelik radar kapsamı sağlayan ve gelen mühimmatı engelleyen İsrail Trophy sisteminin bir uyarlaması olan EuroTrophy Aktif Koruma Sistemi (APS) ile donatıldı.

120mm L55 Topuna Sahip

Leopard 2 A8 2

Leopard 2A8’in birincil silahı 120 mm/L55 yivsiz top olup, L44 topuna göre daha yüksek namlu çıkış hızları ve gelişmiş isabet, menzil ve nüfuz sağlıyor. L55 topu; hafif zırhlı araçlar, piyade ve tahkimatlar gibi farklı hedeflere karşı etkili olması için yörüngesindeki belirli noktalarda patlayabilen DM11 programlanabilir mühimmat da dahil olmak üzere çeşitli mühimmatları ateşleyebiliyor. Tankta ayrıca 7.62 mm eş eksenli makineli tüfek bulunuyor.

Leopard 2A8; sürücü, nişancı, doldurucu ve komutandan oluşan dört kişilik bir mürettebata sahip. Kule ve gövde üzerinde, özellikle kule tavanı ve karın altı gibi alanlarda geliştirilmiş zırha sahip.

1600 beygirlik motor

Gücünü 1.600 beygirlik bir motordan alan Leopard 2A8, saatte 70 km hıza ulaşabiliyor ve yaklaşık 450 kilometrelik bir operasyonel menzile sahip. Leopard 2A8, komutan ve nişancı için üçüncü nesil termal görüntüleme ve hedefleme doğruluğunu artıran bir ateş kontrol sistemi gibi gelişmiş optik ve ateş kontrol sistemlerle donatıldı. Bu sistem, bir lazer telemetre ve balistik bilgisayardan oluşuyor ve hareketli hedeflerin hassas bir şekilde vurulmasını sağlıyor.

ULAK Haberleşme potansiyel iş birlikleri için Azerbaycan’da! ULAK Haberleşme potansiyel iş birlikleri için Azerbaycan’da!

Ayrıca tank, ana motor kapalıyken sistemleri çalıştırmak ve bataryayı şarj etmek için bir Yardımcı Güç Ünitesi (APU), bir NBC aşırı basınçlandırma sistemi ve çeşitli koşullarda operasyonel işlevsellik ve mürettebat güvenliği sağlayan kapsamlı bir yangın koruma sistemine sahip.

Leopard 2 A8

Leopard-2A8

Güncel siparişler

Leopard 2A8’in tedariki için Almanya’nın Federal Satın Alma Ofisi, 123 adede kadar tank için bir çerçeve anlaşması imzaladı. Norveç, Trophy APS ile donatılmış 54 adet Leopard 2A8 almayı taahhüt etti ve teslimatların 2026 ile 2031 yılları arasında yapılması bekleniyor. İtalya, Leopard 1 ve C1 Ariete tanklarının yerini almak üzere 300 adet Leopard 2A8 tankı tedarik etmek için KNDS ve Leonardo ile bir anlaşma imzaladı.

Yakın zamanda Çek Cumhuriyeti 77 adede kadar Leopard 2A8 satın alma planını onaylayarak Avrupa genelinde zırhlı kuvvetlerin bu tank modeliyle modernize edilmesine yönelik geniş bir ilgi olduğunu gösterdi.

Leclerc

KNDS ayrıca Leclerc XLR’yi de tanıtıyor. Fransız Ordusu’nun Leclerc filosunun XLR standardına yükseltilmesi devam ediyor. Fransız Ordusu için Leclerc MBT’nin bu modernizasyonu, acil koruma ve iletişim ihtiyaçlarını karşılarken, ara gereksinimler 2030’dan itibaren Leclerc Evolution tarafından ele alınacak.

Leclerc XLR ise 120mm topa, 12.7/7.62 eş eksenli makineli tüfeğe ve otomatik doldurucuya sahip. 1500 beygirlik motora sahip tank, 72 km/sa hıza çıkabiliyor.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com