Maldivler, ulusal güvenliği ve gözetleme yeteneklerini artırmaya yönelik önemli bir adım olarak ilk kez savunma envanterine silahlı insansız hava araçlarını dahil etti. Maldivler’in İHA tedariki için Türkiye ile 37 milyon dolarlık anlaşma imzaladığı bildirilmişti. Baykar ile yapılan anlaşma sonucunda yapılan insansız hava aracı (İHA) alımlarıyla Ada Ülkesi, 900.000 kilometrekareyi aşan geniş münhasır ekonomik bölgesinde (MEB) devriye faaliyetleri yapmayı amaçlıyor. Aviators Maldives’in haberine göre İHA’lar 3 Mart’ta Maldivler’e teslim edildi ve şu anda Noonu Atolü’ndeki Maafaru Uluslararası Havaalanında konuşlandırıldı.

Maldivler Ulusal Savunma Gücü (MNDF) için bu tür insansız hava araçları ilk kez satın alınmasına rağmen hükümet konuyla ilgili henüz resmi açıklamada bulunmadı. Yapılan basın toplantısında Savunma Bakanlığı, insansız hava araçlarının satın alınmasına ilişkin anlaşmanın detaylarıyla ilgili bilgi vermeyi reddetti. Dışişleri Bakanlığı da şu ana kadar konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Maldivler Cumhurbaşkanı Muhammed Muizzu, 2024 Şubat ayında parlamentoya yaptığı ilk konuşmasında, Maldivler’in topraklarını ve egemenliğini korumak için askeri gücünün desteklenmesi gerektiğini vurgulamıştı. Maldivler’in MEB’inin stratejik önemine dikkat çekerek, ülkenin deniz sahasını dış mülkiyet iddiaları olmadan koruma hakkının altını çizmişti.

Apple, Meta'nın WhatsApp ve Threads uygulamalarını Çin mağazasından kaldırdı Apple, Meta'nın WhatsApp ve Threads uygulamalarını Çin mağazasından kaldırdı

Tb2 Maldivler 1140X815