Geçtiğimiz yıl Malezyalı yetkililer, Kıyı Görev Gemisi (LMS) Batch II Tedarik Programı kapsamında Türk savunma sanayii firmalarıyla görüşmelerin başladığını açıklamıştı. Görüşmelerin sonucunda Malezyalı yetkililer, STM’den MİLGEM Korveti tedarik etmeye karar verdiklerini bildirdi.

LEOPARD 2A8 ve Leclerc XLR görücüye çıktı: Eurosatory 2024 LEOPARD 2A8 ve Leclerc XLR görücüye çıktı: Eurosatory 2024

Sözleşme imzasına yönelik çalışmalar devam ederken Malezya Donanması’ndan, MİLGEM Korveti tedariki yönünde önemli bir mesaj geldi. Bu ayın başında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da düzenlenen DSA Savunma Sanayii Fuarı sırasında Malezya Donanması, kendi standında MİLGEM Korveti’ne ait ölçekli maketi sergiledi. Böylelikle Malezya Donanması, ilk kez bu kadar doğrudan ve net olarak MİLGEM tedariki mesajı vermiş oldu.

Malezya, ilk etapta devletten devlete (G2G) anlaşma ile 3 adet MİLGEM Korveti tedarik edecek ancak sözleşmenin 2+3 şeklinde opsiyonlu olarak imzalanması ihtimali de bulunuyor. Malezya’nın bu alandaki nihai ihtiyaç ise 8 gemi. Malezya Savunma Bakanlığı, 3 adet LMS Batch 2 gemisinin inşa sürecini başlatmak için 2024 bütçesinden 50 milyon dolar tahsis etti. Dolayısıyla anlaşmanın bu yıl içerisinde imzalanacağı öngörülüyor.

M I L G E M

Malezya’nın MİLGEM Korveti

Sergilenen makette, ASELSAN üretimi CENK-S AESA Radarı dikkat çekti. Türk Donanması için üretilen 4 adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvette Fransız orjinli Smart-S Mk2 Arama Radarı bulunurken, MİLGEM İSTİF Sınıfı Firkateynlerden itibaren ise daha gelişmiş özelliklere sahip CENK-S AESA Radarı devreye alındı. Öte yandan makete göre Malezya’ın MİLGEM’inde; 76mm Ana Batarya Topu, AKREP Atış Kontrol Radarı, 4×2 adet Gemisavar Füze, hava savunma füzesi için 4/8’li Dikey Atım Lançeri ve STAMP Stabilize Silah Kuleleri yer alacak. Ayrıca gemide, karinaya monteli sonar ve torpido tüplerinin de bulunacağı öngörülüyor.

Yine sergilenen makete göre Malezya Donanması’nın tedarik etmesi potansiyel MİLGEM Korvetleri; 99.5 metre uzunluğa, 14.4 metre genişliğe, 3.95 metre drafta, 2500 ton deplasmana ve 28 knots azami sürate sahip olacak.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com