MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, "Son dönemlerde TİKTOK başta olmak üzere çeşitli sosyal medya platformlarında, toplumun genel ahlak ve kabullerine tamamen aykırı bir şekilde ve para kazanma amacına yönelik olarak yapılan paylaşımların ‘teşhircilik’ suçunu ve bazı durumlarda ‘müstehcenlik’ suçunu oluşturduğu açıktır" dedi.

MHP'li Bulut'un sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şu şekilde;

TCK 225 MADDESİ ETKİLİ BİR ŞEKİLDE UYGULANMALIDIR..

Türk Ceza Kanunu 225’nci maddesi;

“Alenen cinsel ilişkide bulunan veya TEŞHİRCİLİK yapan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmüne yer vermiştir.

Cumhur İttifakı'nın İzmir adayı Dağ, mimarlar ve mühendislerle buluştu Cumhur İttifakı'nın İzmir adayı Dağ, mimarlar ve mühendislerle buluştu

Hangi eylemin teşhircilik suçunu oluşturduğu; toplumun örf,adet ve genel ahlak anlayışı gözönünde tutularak her bir somut olayda ayrıca değerlendirilecektir.

Son dönemlerde TİKTOK başta olmak üzere çeşitli sosyal medya platformlarında, toplumun genel ahlak ve kabullerine tamamen aykırı bir şekilde ve para kazanma amacına yönelik olarak yapılan paylaşımların ‘teşhircilik’ suçunu ve bazı durumlarda ‘müstehcenlik’ suçunu oluşturduğu açıktır.

‘Hayasızca Hareket’ suçunun takibi şikayete de bağlı değildir.

Re’sen kovuşturulabilir.

Hayasızca hareket suçunun mağduru, maddenin korunan hukuki değerinden yola çıkarak toplumu oluşturan tüm bireylerdir.

Günden güne bir hastalık gibi yayılan ve normalleşen, bu normalleşmeyle birlikte toplumun genel ahlak anlayışının sarsılmasına ilişkin artan bir tehdit halini alan içeriklere karşı, kolluk kuvvetlerinin gerekli soruşturmaları yapmaları gerekmektedir.

Bu eylemlerin faillerinin soruşturma ve kovuşturmaya tabi tutulması yanında, sözkonusu platformlara dönük etkili tedbirlerin bir an önce alınması kaçınılmazdır.

Editör: Haber Merkezi