Roketsan, milli füze sistemlerinin yerlilik oranını arttırmaya ve dışa bağımlılığını sonlandırmaya devam ediyor. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen Roketsan tarafından geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi’nin, geçtiğimiz günlerde yeni bir atışlı testi gerçekleştirildi. Motor başta olmak üzere milli alt sistemlerle teçhiz edilen ve yerlilik oranı rekor oranda attırılan ATMACA Gemisavar Füzesi, atış testinde büyük başarı gösterdi.

SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre; uçuş halindeyken rota bacaklarını takip etme ve Super Sea-Skimming kabiliyetliyle hedefine birkaç metre yükseklikten taarruz etme yeteneğine sahip ATMACA Gemisavar Füzesi, atış testi esnasında BARBAROS Kıyı Savunma Sistemi Aracı’ndan atıldı.

Kamyondan ateşlenmesinin ardından booster motoruyla havalanan ATMACA, akabinde ise Kale Arge tarafından milli imkanlarla geliştirilen KTJ-3200 Turbojet Füze Motoru‘nu devreye alarak uçuşuna devam etti.

Baykar KEMANKEŞ 2 füzesini attı: İşte özellikleri Baykar KEMANKEŞ 2 füzesini attı: İşte özellikleri

250+ kilometre menzilli ATMACA Füzesi ile 3200N itki kapasiteli KTJ-3200 Turbojet Füze Motoru, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan projeler kapsamında geliştirildi.

Başkan Görgün: “Gelen sese kulak verin; o ses bizi geleceğe taşıyacak!

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Proje gelişmesi ile ilgili olarak sosyal medya hesabında şu paylaşımda bulundu:

“Gelen sese kulak verin; o ses bizi geleceğe taşıyacak!

Milli motorlarımızla güçlenen milli platformlarımız, savunma sanayiimizin tam bağımsızlık hedefine ivme katıyor, sahada oyunları değiştiriyor.

Başkanlığımız himayelerinde başlatılan ve Roketsan tarafından geliştirilen ATMACA Füzesi, Kale Ar-Ge tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli ve millî Turbojet Motoru (KTJ-3200) ile gerçekleştirdiği atışta, hedefini başarıyla vurdu.

Başta mühendislerimiz ve teknik ekiplerimiz olmak üzere projede emeği geçen herkesi yürekten tebrik ederim.

Ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun.”

A T M A C A Fuzesi K T J 3200

ATMACA ve KTJ-3200 zorlu test senaryosunun hakkından geldi

Uçuş motorunun devreye alınmasına müteakiben farklı sürat ve uçuş profillerinde hedefine yönelen ATMACA Füzesi, test senaryosu kapsamında kendisine verilen bütün görevleri başarıyla yerine getirdi. Böylelikle geçtiğimiz dönemde Fransız TR40 motoruyla düşük oranlı seri üretime geçen ATMACA Füzesi, yerli motoruna da kavuşmuş oldu. Fransa’nın motor tedarikinde çıkardığı zorlukların yerli motor ile ortadan kaldırılmasına müteakiben ATMACA’nın artık tam oranlı seri üretime geçmesi bekleniyor.

Roketsan, açık kaynaklara göre Endonezya Savunma Bakanlığı ile ATMACA Gemisavar Füzesi ihracatına yönelik bir sözleşmeyi geçtiğimiz dönemde imzaladı. Yerli motorun kullanıma alınmasıyla birlikte ATMACA’nın ihracat faaliyetlerinin hız kazanması bekleniyor.

Dünyanın en gelişmiş gemisavar füzelerinden bir tanesi

Türk mühendisliğinin bir eseri olan Roketsan ATMACA Füzesi, dünyanın en gelişmiş gemisavar füzeleri arasında bulunuyor. ATMACA’nın sahip olduğu; uzun menzil, super sea-skimming, düşük radar kesit alanı ve rota bacaklarını takip etme yetenekleri, bu konumunu sağlamlaştırıyor.

ABD üretimi Harpoon Blok-2 130 kilometre, Fransız üretimi Exocet Blok-3 200 kilometre ve İtalyan üretimi Otomat Mk2 Blok-IV 180 kilometre menzile sahipken, ATMACA ise 250+ kilometre menzile sahip.

Atmaca (1)

Teknik Özellikler: ATMACA Füzesi

I M G 20240310 210604

Kaynak: SavunmaSanayiST.com