Milli AESA Radar için ASELSAN, bir süredir geliştirme faaliyetlerini sürdürüyor. AKINCI, KIZILELMA ve F-16 gibi hava platformlarında kullanılacak MURAD AESA Radarı için uçuşlu testler de yakında başlayacak. Bu amaçla BAYRAKTAR AKINC TİHA’ya MURAD AESA Radarı entegre edildi. Bahse konu gelişme ASELSAN tarafından yayımlanan a-Bülten aracılığıyla paylaşıldı.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

“Az sayıda ülkenin geliştirdiği, İHA’larımıza yetenek olarak önemli katma değer sağlayan bir ürünümüz. MURAD ismini verdik. Bu radarımızı AKINCI TİHA’ya entegre etmiş durumdayız. Yazılım entegrasyonu yapıldı. Önümüzdeki günlerde uçuşunu ve havadaki denemelerini birlikte yaşayacağız. Bu radar çoklu hedef takibi yapabilen, uzun menzilde hedef ayrıştırabilen, deniz modlarından hareketli hedef takibine, SAR/ISAR modlarından değişik bir takım özelliklere İHA’ların havadaki farkındalığında fark yaratacak bir ürün. İçinde binlerce elektronik kompenentin olduğu, tamamen yerli tasarım ve üretim bir sistem.”

Ekran-Goruntusu-74-1140x815

Jandarma Genel Komutanlığımız muhtemel tehdit algılama durumunda lazer silahı JARMOL ile hedefe anında müdahale edebilecek Jandarma Genel Komutanlığımız muhtemel tehdit algılama durumunda lazer silahı JARMOL ile hedefe anında müdahale edebilecek

ASELSAN’a ziyaret gerçekleştiren dönemin Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yerli AESA radarı MURAD’ın dünyadaki muadilleriyle rekabet edebilecek şekilde geliştirildiğini ve önce AKINCI TİHA’ya, ardından F-16 savaş uçaklarına ve nihayetinde MMU’ya entegre edileceğini açıklamıştı. MURAD AESA radarının entegrasyonu sayesinde AKINCI için sonraki etaplarda yer alan hedeflerden biri olan hava-hava füzelerini (GÖKDOĞAN, BOZDOĞAN vs.) kullanabilme kabiliyetinin önü açılmış olacak.

Kaynak: defenceturk.net