Rusya Savunma Bakanlığı tarafından “ağır alev makinesi” olarak sınıflandırılan en yeni termobarik roketatarını, TOS-3 Dragon’u tanıttı. TOS-3 sisteminin bir T-90 tank şasisi üzerine inşa edildiği ve Rus ağır alev püskürtücü sistemleri için ortak bir kalibre olan 220 mm roketlerle donatıldığı bildiriliyor.

Askeri uzman Andriy Kharyk, TOS-3’ün öncekilere kıyasla daha az sayıda fırlatma tüpüne sahip olduğunu belirtiyor. Orijinal TOS-1 “Buratino” 30, TOS-1A “Solntsepek” 24 ve tekerlekli TOS-2 18 tüpe sahipti. TOS-3 ise sadece 15 tüpe sahiptir ve bu da yeni modellerde daha az fırlatma tüpüne doğru bir eğilim olduğunu göstermektedir.

Getty Images 1234869951 Scaled

Ayrıca, TOS-3’ün TOS-2’nin 15 kilometreye kadar menzile sahip mühimmatını kullanması beklenmektedir. Bu durum, başlangıçta 2-3 kilometrelik doğrudan ateş desteği için tasarlanmış bir saldırı silahının atış menzilini uzatmanın etkinliği konusunda soru işaretleri yaratmaktadır. Artan menzil, güdümsüz roketlerin daha fazla dağılmasına yol açarak sistemin isabet oranını düşürebilir ve onu hassas vuruşlardan ziyade geniş alanda etkili bir silaha dönüştürebilir. TOS-3 ayrıca aracın intihar dronlarına karşı korumasını arttırmak için bir tür ek zırh olan kafeslerle donatılmıştır.

Fransa’dan süper bilgisayar hamlesi Fransa’dan süper bilgisayar hamlesi

Rusya, ÇNRA üretimini 2.5 kat artırdı!

Rus savaş araçları üreticisi Uralvagonzavod, 19 Nisan 2024’te Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu’nun kendilerine yaptığı ziyaretin yeni görüntülerini yayınladı. Army Recognition tarafından yapılan habere göre bu ziyaret esnasında TOS-1A Solntsepek ÇNRA sistemlerinin üretiminin %250 oranında artırıldığı bilgisine yer verildi.

Savaşın başlangıcından bu yana sahada aktif olarak konuşlandırılan TOS-1A, yıkıcı ateş gücüyle Rusya’nın topçu cephaneliğinin önemli bir bileşenini oluşturuyor. Bu bağlamda Army Recognition’ın 22 Kasım 2023 tarihli raporlarına göre yaklaşık 50 adet TOS-1A ve TOS-2 kullanımda.

Özellikle Ukrayna’nın drone ve kamikaze İHA saldırılarından sonra bu sistemlerin karşılaştığı güvenlik açıklarına yanıt olarak TOS-1A’nın savunmasında iyileştirmeler yapıldı. “Cope Cage” zırhının kurulumu ile birlikte FPV drone saldırılarına ve dolanan mühimmatlara karşı koruma amaçlanırken, Volnorez mobil elektronik harp (EW) sistemi ile de elektronik tehditlere karşı ek savunma yeteneklerinin sağlanması hedefleniyor.

228754 T O S 1 A New 960X500 750X433

Kaynak: defenceturk.net