Rostec tarafından yapılan açıklamaya göre yeni Su-34 savaş uçağı partisi Rusya Savunma Bakanlığı’na teslim edildi. Uçağın seri üretimi Novosibirsk Havacılık Fabrikası’nda gerçekleşirken yapılan bu teslimat bu yıl içerisinde gerçekleşen ikinci Su-34 savaş uçağı parti teslimatı oldu.

Rostec Genel Müdür Yardımcısı Vladimir Artyakov, yapılan teslimattan sonra şunları söyledi:

“Rostec’in havacılık işletmeleri, mevcut yılın üretim programına göre askeri uçakların ritmik teslimatlarına devam ediyor. Bir sonraki Su-34 partisi Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetlerine devredildi. Bu bombardıman uçakları bugün Kuzey Askeri Bölge bölgesinde büyük talep görüyor. Uçağın yetenekleri, pilotların güdümsüz ve güdümlü uçak silahlarını kullanarak herhangi bir askeri operasyon sahasındaki görevleri etkili bir şekilde yerine getirmesine olanak tanıyor.” 

G Q Qb169B A A Ad2 Aa 1140X815

Su-34 Savaş Uçağı (Görsel: U.A.C.)

Rusya merkezli havacılık şirketi United Aircraft Corporation (UAC) tarafından üretilen Su-34 savaş uçaklarının bu yıl içerisindeki ilk partisi Nisan 2024’te Rus Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmişti. Teslim edilen uçak sayısı açıklanmazken şirket tarafından yayımlanan videoda 2 adet savaş uçağı görülmekte.

Su-34, Ukrayna’ya karşı yürütülen savaşta çok çeşitli füze ve mühimmat taşıyıcısı olarak aktif bir şekilde kullanılıyor. Tesisin kapasitesi, Ukrayna’ya karşı savaşta aktif olarak kullanılan ve kaybedilen uçakların bir kısmının yerini alan bu türden iki uçağın çeyrekte bir teslim edilmesine olanak tanıyor.

G Q Qb1Sya E A A8 0U 1140X815

Su-34 Savaş Uçağı (Görsel: U.A.C.)

Su-34’lerin bulunduğu Morosovsk Havaalanı vurulmuştu

Birleşik Krallık’tan lazer testi Birleşik Krallık’tan lazer testi

The War Zone tarafından yapılan habere göre, geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Rostov bölgesinde yer alan Morosovk Havaalanı’na Ukrayna’dan fırlatılan kamikaze İHA’lar ile saldırı düzenlemişti. Ukrayna’nın kamikaze İHA’lar ile hedef aldığı üstte çok sayıda Su-30 ve Su-34 savaş uçağı bulunmakta.

Ukrayna Savunma İstihbarat Müdürlüğü Başkanı Korgeneral Kyrylo Budanov, geçtiğimiz günlerde The War Zone’a yaptığı açıklamada Ukrayna savunma ve istihbarat birimlerinin üsse saldırmak için en az 70 adet İHA kullandığını belirtmişti. Saldırının bir miktar hasara yol açtığı görülse de tam boyutu şu anda belirsiz.

Elde edilen uydu görüntülerinde üssün bakım apronu üzerinde bulunan tek çok uçaklı sığınağının kaplamasının patlatılarak açıldığı ve içeride iki adet Su-34 savaş uçağının olduğu görülmekte. Bu uçaklar muhtemelen bir dereceye kadar hasar gördü. Bununla birlikte kısa bir mesafede apron üzerinde küçük bir krater oluştuğu da göze çarpıyor.

Whats App Image 2024 06 18 At 00.10.16 1140X815

(Görsel: The War Zone)

Rus tarafı ise saldırının olduğunu kabul etti fakat bazı Rus Telegram kanallarına göre hiçbir uçak zarar görmedi. Bu bağlamda Rus Two Majors Telegram kanalı hiçbir savaş uçağının hasar görmediğini iddia etmekte. Snuff Box Telegram kanalı ise İHA’ların çoğunun hedefe ulaşmadan düşürüldüğünü bazılarının ise düşürülemeyip üsse ulaşmayı başardığını, bunun sonucunda da 6 pilotun öldüğünü 10 askerin de yaralandığını iddia etti.

Kaynak: defenceturk.net