Milli Savunma Bakanlığı, Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil son bir haftada 33 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıklandı. Ayrıca 4 Kasım’da Irak’ın kuzeyindeki Hakurk, 7 Kasımda ise Gara ve Kandil bölgesinde bulunan terörist hedeflere yönelik icra edilen hava harekatları ile içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 27 hedefin başarıyla imha edildiği ve çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

MSB-33-Terorist-Etkisiz-Hale-Getirildi

Milli Savunma Bakanlığı haftalık basın bildirisine  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak başladı.

“Öncelikle ilke ve düşünceleriyle milletimizin hafızasında ve gönlünde daima yaşayacak, Millî Mücadelemizin başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete irtihalinin 85’inci yılında rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.”

10-Kasim-1938-MSB

Devletimizin bekası, vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği için gerekli her türlü tedbiri alan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin; ikili ilişkiler ve uluslararası misyonlar kapsamında birçok coğrafyada başarıyla görev yaptığını; bölgesel-küresel barış ve istikrara önemli katkılarda bulunmaya devam edeceği duyuruldu.

Ayrıca Yunanistan ile ikili ilişkilerimizde yakaladığımız pozitif gündemin sürdürülmesi ve diyalog kanallarının açık tutulması için çabaların devam ettiği bildirildi. Bu doğrultuda, Türkiye ve Yunanistan heyetleri arasındaki 4’üncü tur Askerî Güven Artırıcı Önlemler Toplantısı, 13 Kasım 2023 tarihinde Ankara’da icra edileceği belirtildi.

Haftalık basın bildirisinde Azerbaycan’ın 8 Kasım Zafer Günü de tebrik edildi.

“Ayrıca, öz topraklarını kahramanca bir mücadele ile işgalden kurtaran Can Azerbaycan’ın 8 Kasım Zafer Günü ile 9 Kasım Devlet Bayrak Günü’nü kutluyor; Azerbaycan ile “iki devlet, tek millet” anlayışıyla kederde ve kıvançta bir ve beraber olmaya devam edeceğimizi vurguluyoruz.”

Azerbaycan-Zafer-Gunu

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye olarak Gazze ile ilgili ilk günden bu yana sergilediğimiz insani ve adaletli tutumumuzu bugün de sürdürdüğümüzü ve İsrail’in uyguladığı mezalimin kabul edilemez olduğunu bir kez daha ifade etti.

Türkiye olarak çağrımızın;

-Yapılan ateşkes ve barış çağrılarının dikkate alınması,

-Sivillere yönelik saldırı ve operasyonların derhâl durdurulması,

-Gazze’deki acil ihtiyaçları karşılamak için / ihtiyaç maddelerinin girişine ve yaralıların çıkışına / tahditsiz izin verilmesi, yönünde olduğu belirtildi.

Filistin meselesi adil bir sonuca kavuşturulmadan bölgemizde kalıcı bir barış mümkün olmayacağı da ayrıca vurgulandı.

Sayın Milli Savunma Bakanımız tarafından, 08-09 Kasım tarihlerinde  Macaristan’a ziyaret gerçekleştirilerek mevkidaşı ile Avrupa-Atlantik güvenliği, ülkelerimizin NATO’ya katkılarının yanı sıra ikili iş birliği ve bölgesel güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunulması planlanmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere yarın Yunanistan'a gidecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyarette bulunmak üzere yarın Yunanistan'a gidecek

İsveç’in NATO üyeliğine yönelik soru üzerine takdirin TBMM’de olduğunu hatırlatan kaynaklar, son dönemde bölgedeki ABD üslerine yönelik saldırılara ilişkin soru üzerine, “Savunma ve güvenlik ile ilgili tüm konuları yakından takip ederek, kendi güvenliğimiz açısından gerekli tüm tedbirleri alıyoruz” dedi.

EĞİTİM-TATBİKAT FAALİYETLERİ / ULUSLARARASI GÖREVLER

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, hâlihazırda yürüttüğü tüm operasyonları ve görevlerinin yanı sıra;

–  Karada, denizde ve havadaki etkinlik ve caydırıcılığını daha da artırmak,

– Personelinin niteliklerini çağın şartlarına ve muharebe ortamının değişken konseptine uygun olarak geliştirmek maksadıyla ulusal ve uluslararası eğitim ve tatbikat faaliyetlerini de aralıksız olarak sürdürüldüğü belirtildi.

Bu kapsamda,

– 2024 yılında NATO Mukabele Kuvveti Deniz Unsur Komutanlığı görevini devralacak İtalya Deniz Kuvvetlerinin eğitimi ve sertifikasyonunu sağlamak maksadıyla gerçekleştirilen Dynamic Mariner/MARE APERTO II tatbikatının ve,

– NATO Güvence Tedbirleri çerçevesinde Havadan İhbar Kontrol uçağımız tarafından Romanya hava sahasında gerçekleşen uçuş görevinin başarıyla icra edildiği bildirildi.

14-24 Kasım tarihleri arasında Türk SAT ve Pakistan İkbal Timleri arasında müşterek çalışabilirliği geliştirmek amacıyla İstanbul’da Ayyıldız Tatbikatı’nın icra edilmesinin planlandığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak’ın Katar ziyaretine ilişkin soru üzerine Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, ziyaretin “Yırtıcı Şahin-5 tatbikatının seçkin gözlemci günü kapsamında gerçekleştirildiğini, iki ülke silahlı kuvvetleri arasında dostluk, iş birliği ve koordinasyonu geliştirmek amacıyla yapıldığını aktardı.

800x450-denizalti-projesinde-sira-muratreiste-1519383880685

SAVUNMA SANAYİ / ENVANTERE GİREN YENİ SİLAH SİSTEMLERİ

Milli Savunma Bakanlığı, haftalık basın bildirisinde Savunma Sanayii ve Envantere yeni giren silah sistemleri hakkında da açıklamalarda bulundu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşvikiyle mütemadiyen geliştirilen yerli ve millî savunma sanayi ürünü silah sistemleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetleri her geçen gün daha da artırılmaktadır.

Bu vesileyle yerli ve millî savunma sanayimizin gelişimine özgün tasarım ve ileri teknoloji yetenekleri ile büyük katkı sağlayan ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin etkinlik ve caydırıcılığını artıran Savunma Sanayi Başkanlığımızın kuruluşunun 38’inci yıl dönümünü bir kez daha kutluyoruz.

Sonuç olarak gücünü bağrından çıktığı asil Türk milletinin sevgisi ve güveninden alan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz; kendisine tevdi edilen tüm görevleri, dün ve bugün olduğu gibi bundan sonra da başarma irade ve kararlılığındadır.”

Kaynak: defenceturk.net