Ne yaşanmıştı?

Yunan Devlet Televizyonu ERT gerçekleştirdiği bir canlı yayın esnasında kullandığı bir haritada Türkiye Cumhuriyeti Devleti topraklarını hedef almış ve Trakya bölgesinin tamamı ile İstanbul’un Avrupa yakasını Yunan toprağı olarak göstermişti.

WhatsApp Image 2023-12-02 at 04.41.42

Yunan Devlet Televizyonu ERT'den sözde düzeltme haritası

Gelen tepkiler üzerine yayınlanan bir sonraki haritada ise sözde bir düzeltme olduğu gözükse de yeni yayınlanan haritada ise Marmara Denizi'nin/Türk Boğazları'nın olmadığı görülmüştü.

TÜRK CENK HARİTASI

Yüksek Teknoloji Araştırma Merkezi (YUTAM) Başkanı Ömer Memoğlu Yunan Devlet Televizyonu ERT tarafından yayınlanan iki haritaya da tepki göstererek uluslararası ilişkilerde yer alan 'quid pro quo' kısasa kısas ilkesi gereğince bir harita hazırladı. Türk Savunma Enstitüsü YUTAM tarafından hazırlanan haritada Mavi Vatan'a, Libya - Türkiye münhasır ekonomik bölge (MEB) antlaşmasına, ilan edilmesi öngörülen Türkiye - Filistin MEB'ine, Türkiye'nin 1000+ km menzile sahip Cenk Balistik Füzesi'nin etki alanının ölçümüne ve Kıbrıs Türk Devleti'ne yer verildi.

Emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılmasına yönelik düzenleme, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi Emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılmasına yönelik düzenleme, TBMM Adalet Komisyonunda kabul edildi

İşte Türk Savunma Enstitüsü YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu tarafından yayınlanan o harita:

turk_cenk_haritasi

Harita 1: Türk Cenk Haritası

Mavi Vatan Doktrini ile Türkiye karasal misakımillî sınırlarını denizlerine taşımıştır

Türk Cenk Haritası kapsamında yer alan gösterimde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Mavi Vatan Doktrini ile 462 bin km²'lik deniz yetki alanları kapsamında karasal misakımillî sınırlarını denizlerine taşıdığını belirten YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu, Libya-Türkiye MEB antlaşmasının ise Batı'daki Türk Kılıcı olduğunu vurguladı.

İlan edilmesi öngörülen Filistin-Türkiye MEB Antlaşması'nın ise Doğu'daki Türk Kılıcı olduğunu belirten YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu'na göre Libya Antlaşması'nın bir benzeri (simetriği) Türkiye'nin karşılıklı kıyılarının bulunduğu Gazze Şeridi (Filistin) ile de gerçekleştirilebilir. Böyle bir antlaşmanın gerçekleşmesi durumunda ise Batı'da Libya ile bozulan oyun Doğu'da da Filistin ile bozulabilir.

Filistin Türkiye'nin denizden komşusudur

Filistin'in Türkiye'nin denizden komşusu olduğunu belirten YUTAM Başkanı Ömer Memoğlu, "Libya Antlaşması'nın bir benzeri (simetriği) Filistin ile de ilan edilebilir. Türkiye'nin Filistin (Gazze Şeridi) ile tıpkı Libya gibi karşılıklı kıyıları bulunmaktadır. Filistin Türkiye'nin denizden komşusudur." ifadelerini kullandı.

Cenk Balistik Füzesi

Türk Cenk Haritası'nda yer alan Cenk Balistik Füzesi'nin ise Türkiye’nin ilk Orta Menzilli Balistik Füze (MRBM)’si olacağı beklenirken füzenin 1000+ kilometre menzile sahip olması bekleniyor.

Kaynak: benguturk.com & YUTAM