2016 yılında TUSAŞ Genel Müdürü olarak göreve başlayan Temel Kotil, bu süre zarfında Türkiye’nin havacılık ve uzay sanayiindeki yerini güçlendirmek için önemli projelere liderlik etti. Kotil’in yönetiminde TUSAŞ pek çok yerli ve milli projeye imza atarak savunma sanayiinde uluslararası alanda da tanınırlığını artırdı. Özellikle HÜRKUŞ, ATAK helikopteri ve Milli Muharip Uçak (MMU) KAAN projelerinde sağlanan ilerlemeler, Kotil’in döneminde öne çıkan başarılar arasında yer aldı.

Mehmet Demiroğlu Kimdir?

Mehmet Demiroğlu, TUSAŞ’ın yeni Genel Müdürü olarak atanmadan önce şirketin Helikopter Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmekteydi. Demiroğlu, havacılık ve savunma sanayisinde geniş bir deneyime sahip.

TUSAŞ Helikopter Grubu’nda önemli projelere imza atan Demiroğlu, T129 ATAK, T625 GÖKBEY ve T929 Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri gibi projelerin gelişiminde aktif rol aldı. Kendisi, daha önce TUSAŞ Akademi’de eğitim ve geliştirme projelerinde de bulunmuştu. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamlayan Mehmet Demiroğlu, Yüksek Lisans ve Doktorasını Renssealer Polytechnic Institute’de yaptı.

NATO toplantısına CANiK damgası NATO toplantısına CANiK damgası

Kaynak: defenceturk.net