HÜRJET, 22, 23, 25 ve 26 Temmuz 2024 tarihlerinde Farnborough, Hampshire’da uçuş gösterileri düzenleyecek. HÜRJET’e ek olarak yine TUSAŞ tarafından geliştirilen GÖKBEY Helikopteri de Birleşik Krallık’ta düzenlenen etkinlikte havalanacak.

H U R J E T 1140X815

Buna ek olarak HÜRJET, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları için Samsun semalarında SOLOTÜRK ve Türk Yıldızlarıyla gösteri uçuşu gerçekleştirmişti. Yaklaşık olarak 20 dakika süren görsel şölen, vatandaşlar tarafından ilgiyle takip edilmişti.

MKE ve Rheinmetall’den iş birliği MKE ve Rheinmetall’den iş birliği

Çalışmalarına 2017 yılında başlanılan HÜRJET, modern aviyonik sistemlerle donatılmış, tek motorlu ve tandem kokpitli bir jet eğitim uçağıdır. Yüksek performansıyla kritik roller üstlenmek için tasarlanmıştır. Bu bağlamda HÜRJET’in silahlı versiyonunun geniş bir görev yelpazesi sunması planlanıyor.

Buna ek olarak HÜRJET, Türk Hava Kuvvetleri’nin eski T-38 ve F-5 uçaklarının yerini alacak. Ayrıca HÜRJET, artan 5. nesil savaş uçaklarına (TFX, F-35 vb.) uygun eğitim desteği sağlayacak şekilde geliştirilmiştir. Tek motorlu, tandem ve modern aviyonik süite sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerini kullanarak kritik rol oynamak üzere tasarlanan HÜRJET’te ilk teslimatın 2025 yılında gerçekleşmesi planlanıyor.

Kaynak: defenceturk.net