Defence Review tarafından yapılan habere göre Yunanistan Maliye Bakanlığı, Yunan Donanması’na bağlı gemilerinin sadece 7 milyon euro değerindeki bakım harcamalarını reddetti. Bu bağlamda Donanma, önceki dönemde tahsis edilen fonların harcanması nedeniyle savaş gemilerinin bakımını karşılamak üzere 7 milyon euro civarında ek fon talep etmişti.

Filonun ve özellikle savaş gemilerinin ilerleyen yaşı nedeniyle Donanma’nın tüm birimlerin operasyonel, anında hazır ve çalışır durumda olması için son derece artan bakım ve teknik destek ihtiyaçlarıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde bu durum Yunan basınında gülünç bir olay olarak yer almakta.

HN-Fleet-by-Nick-Thodos

Yunanistan ilk FDI HN sınıfı fırkateyni Kimon’u denize indirmişti

Ekathimerini tarafından yapılan haberde ilk Yunan FDI (Belharra sınıfı) fırkateyni Kimon, 4 Ekim 2023 tarihinde Lorient tersanesinde düzenlenen tören ile denize indirilmişti. FDI HN fırkateyni, çeşitli savaş alanlarına hitap eden yetenekleri bir araya getirerek modern denizcilik gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmıştır. 

Bahse konu geminin dikkate değer bir özelliği, aktif anten ve sabit panellerle donatılmış tamamen dijital, çok işlevli bir radar olan Thales Sea Fire radarıdır. Bu radar, geminin hava ve su üstü savunma mekanizmaları açısından hayati önem taşımaktadır.

Bayraktar TB3’ten iddialı uçuş: 20 bin feet Bayraktar TB3’ten iddialı uçuş: 20 bin feet

Geminin tasarımı, tüm hava sensörlerini barındıran ve tutarlı bir 360° gözetim sağlayan entegre bir direk içerir. Artan dijital tehditler çağında FDI HN, siber güvenliğe öncelik vermektedir. Geminin uygulamalarının çoğunu çalıştıran iki veri merkezinin dahil edilmesi, siber dirence yönelik bu kararlılığın bir örneğidir.

kimonn

FDI HN, yaklaşık 122 metre uzunluğa ve 18 metre genişliğe sahiptir. Bu kapsamda gemi 4.500 tonluk bir deplasmana sahip. 27 knot’a kadar hızlara ulaşabilen gemi, 10 ton sınıfı helikopter ve VTOL insansız hava aracını (İHA) barındırabilecek kapasitededir. FDI HN’nin silahları ise 32 adet Aster füzesinden, 8 adet Exocet MM40 B3C füzesinden ve MU 90 torpidolarından, 76 mm’lik bir toptan, 4 adet torpido kovanından ve CANTO karşı önlemlerinden oluşmaktadır.

Kaynak: defenceturk.net