Türkiye'nin Türk devletleri ile olan ilişkileri her açıdan artarak devam ediyor. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) 2024 yılındaki ilk ziyareti ve toplantısı Özbekistan'da gerçekleşti. SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün ve beraberindeki heyet, Türkiye ile Özbekistan Savunma Sanayii İş Birliği 2. Toplantısı’nı gerçekleştirmek üzere 17 Ocak 2024 tarihinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e gitti. Toplantıda, taraflar arasında İyi Niyet Beyanı'na imza atıldı.

TÜRKİYE-ÖZBEKİSTAN SAVUNMA SANAYİ İŞBİRLİĞİ II. TOPLANTISI

Görgün ve beraberindeki heyet Taşkent'te, Özbekistan Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Ajansı Başkanı Mansur İbodullaev ile bir araya geldi. Toplantıya ilişkin açıklama yapan Görgün, "Türkiye-Özbekistan Savunma Sanayii İşbirliği 2. Toplantısı’nı gerçekleştirmek üzere, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Özbekistan Savunma Bakanlığı Savunma Sanayii Ajansı Başkanı Sayın Mansur İbodullaev ile bir araya geldik. Ev sahiplikleri için kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı.

turkiye-ozbekistan-aselsan-savunma-sanayii-isbirligi-qha-1705495894-934

ASELSAN VE ÖZBEKİSTAN SİLAHLI KUVVETLERİ ARASINDA İŞBİRLİĞİ

Hocalı Soykırımı Ukrayna'da unutulmadı: Azerbaycanlıların ruhlarına yemek dağıtıldı Hocalı Soykırımı Ukrayna'da unutulmadı: Azerbaycanlıların ruhlarına yemek dağıtıldı

Toplantıda iki tarafın savunma sanayii projeleri ve ürünleri ile ilgili işbirliği fırsatlarını değerlendirdiklerini belirten Görgün, "Toplantı vesilesiyle savunma sanayii projeleri ve ürünleri ile ilgili işbirliği fırsatlarını değerlendirme noktasında verimli görüşmeler sağladık. Toplantıya katılım sağlayan savunma sanayii firmalarımızdan ASELSAN ve Özbekistan Silahlı Kuvvetleri arasında ikili işbirliğinin derinleştirilmesi ve Özbekistan’a yetenek kazandırılmasına yönelik bir 'İyi Niyet Beyanı' imzalandığını duyurmaktan memnuniyet duyuyorum" dedi.

turkiye-ozbekistan-aselsan-savunma-sanayii-isbirligi-qha2-1705495961-337

TÜRKİYE İLE ÖZBEKİSTAN'IN SAVUNMA SANAYİ İŞBİRLİĞİ ARTIYOR

Görgün ayrıca, "Toplantının ardından Heyetimizle birlikte, Özbekistan Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Shukhrat Kholmukhamedov ve ekibini ziyaret ederek faydalı bir görüşme daha gerçekleştirdik. Uluslararası alanda dost ve müttefik ülkelerle gerçekleştirdiğimiz işbirlikteliklerinin artmasını ve hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: QHA