Türk savunma sanayii şirketlerinden ASELSAN ile TUSAŞ arasında savunma ve uzay alanında toplam bedeli 110 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzalandı. ASELSAN, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı bildiride, “ASELSAN ile TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. arasında savunma ve uzay alanında toplam bedeli 110.000.000,- dolar tutarında bir sözleşme imzalanmıştır.” ifadesi yer aldı.

GÖKBEY Helikopteri için ASELSAN’a sipariş

İspanya’dan Ukrayna’ya yeni yardım paketi İspanya’dan Ukrayna’ya yeni yardım paketi

ASELSAN, TUSAŞ’tan GÖKBEY Helikopteri için aviyonik ekipman tedarikine yönelik bir sipariş aldı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) detayları aktarılan bilgilere göre ASELSAN, TUSAŞ’tan Özgün Helikopter Projesi kapsamında 48 milyon 760 bin dolar tutarında bir sipariş aldı. Konu ile ilgili KAP resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada aşağıdaki açıklamaya yer verildi.

“ASELSAN, TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’den Özgün Helikopter Projesi kapsamında aviyonik ekipman tedariğine yönelik toplam bedeli 48.760.000, dolar tutarında bir sipariş almıştır.”

G O K B E Y Helikopteri Yerli T S1400 Motoru 7 1140X815-1

ASELSAN’dan millileştirme başarısı

Geçtiğimiz günlerde ASELSAN’ın 2023 yılındaki faaliyet raporu yayımlanmıştı. Bu bağlamda ASELSAN ve tedarikçilerinin yoğun gayretleri ile 2023 yılında 105 ürünü millileştirildi. İlgili bilgi ASELSAN tarafından 2023 yılına yönelik yayımlanan faaliyet raporunda paylaşıldı. Bu kapsamda 2018-2023 döneminde millileştirilen ürün sayısı 771’e ulaşarak büyük bir başarı elde edildi.

Yayımlanan faaliyet raporunda şu ifadelere yer verildi:

“Halihazırda, 170 tedarikçi ile 300’e yakın ürünün millileştirme çalışmaları devam ediyor. Millileştirme projelerinin uçtan uca yönetilebileceği ve izlenebileceği dijital bir platform olan Millileştirme Yönetim Sistemi (MYS) kurulumu tamamlandı. MYS ile görev sorumluluk ataması yapılması, verilerin kayıt altında tutulması ve izlenebilir yapıda olması hedefleniyor. Ayrıca, millileşen ürünlerin yurt dışı muadillerine sipariş açılmasını engelleyen sistemsel geliştirmeler yapıldı. Bu ürünlerde satın alma siparişi açılması durdurularak yerli ürün kullanımının teşvik edilmesine yönelik mekanizmalar kuruldu.”

A S E L S A N N E F E R 25 Mm Kule 1140X815

NEFER 25 mm Kule

Kaynak: defenceturk.net