Türkiye’nin önde gelen savunma sanayi şirketi ASELSAN, Asya-Pasifik bölgesindeki müşterileriyle yapılan yurt dışı satış sözleşmelerinde önemli bir başarı elde etti. ASELSAN resmi X hesabı üzerinden yapılan açıklamaya göre, Asya-Pasifik bölgesine yönelik savunma sistemleri ihracatı kapsamında toplam değeri 34.957.069 ABD Doları olan yeni sözleşmeler imzalandı.

GÖZDE ve ASELFLIR-500 sistemlerinin ilk ihracatı gerçekleşti.

ASELSAN, uluslararası son kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik, güdüm kitleri ve keşif-gözetleme ve hedefleme fonksiyonlarını yerine getiren yeni nesil millî görüntüleme sistemi ASELFLIR-500’ü kapsayan, toplam bedeli 35.130.000 dolar tutarında üç ayrı ihracat sözleşmesi imzaladı. Bu sözleşmeler kapsamında GÖZDE ve ASELFLIR-500 sistemlerinin ilk ihracatı da gerçekleştirilmiş oldu.

İnsansız hava araçları (İHA), helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı ve döner kanatlı hava platformları için geliştirilmiş olan ASELFLIR-500’ün seri üretimi başlamıştı. İlgili gelişme Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yayımlanan 2023 yılı Faaliyet Raporu’nda yer almıştı.

Photo Collage 20240329 183938996

GÖZDE Yeni Nesil Güdüm Kiti

Juan Carlos amfibi hücum gemisi Türkiye’de Juan Carlos amfibi hücum gemisi Türkiye’de

GÖZDE, 500 lb’lik Mk-82 genel maksat ve SERT-82 delici bombalarını, KKS/ANS veya KKS/ANS/Lazer güdüm sistemi ile F-16 ve SIHA platformlarında kullanılabilen akıllı mühimmatlara çeviren güdüm kitidir. GÖZDE, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen, MEMS tabanlı tümleşik ANS/KKS seyrüsefer sistemi olan SAGE-EGI’yı kullanmaktadır. Eklenen lazer güdümü ve yeni kanatçık tasarımı ile GÖZDE, hareketli hedeflere karşı mevcut Mk-82 güdüm kitlerine kıyasla daha yüksek etkinliğe sahiptir.