Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) alanında önemli başarılar elde eden BAYKAR, halihazırda 33 ülkeye Bayraktar TB2 ve 9 ülkeye ise AKINCI TİHA ihracatı gerçekleştirmiş durumda. BAYKAR, aldığı siparişlerin zamanında teslimi için üretim altyapısını her geçen gün daha da geliştiriyor.

BAYKAR Genel Müdürü Haluk Bayraktar’ın Capital Dergisi’ne yaptığı açıklamaya göre şirket, her ay yaklaşık 250 adet Bayraktar TB2 SİHA ile 50 adet AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA)’nın üretimini gerçekleştiriyor. Gelirlerinin önemli bir kısmını ArGe faaliyetlerine ayıran BAYKAR, 2023 yılında 250 milyon dolarlık ArGe harcaması yaptı.

Fransa’dan süper bilgisayar hamlesi Fransa’dan süper bilgisayar hamlesi

Şu anda 4500 kişilik bir çalışma ekibine sahip BAYKAR’da 2000 mühendis ile 2500 teknisyen görev alıyor.

Bayraktar Tb2 (1)-1

Bayraktar TB2 için yerli motor: BM100

Haluk Bayraktar’ın açıklamasına göre; BAYKAR, Bayraktar TB2 SİHA için BM100 adında yerli bir motor geliştirdi. Bayraktar tarafından yapılan açıklamada, “Bu yıl 20 adetlik üretim hedefimiz mevcut. Daha sonra seri üretimini planlıyoruz. Bayraktar TB2 yılda 250 bin saat uçuyor. Bu da her yıl 200 adet yedek motor ihtiyacı demek.

KIZILELMA’ya yerli motor

Bayraktar AKINCI ve Bayraktar KIZILELMA’da türbin motoru kullanılıyor. BAYKAR olarak geçen yıl bu alana da yatırım yapma karar verdik. Şu an çok büyük bir yatırım hazırlığı içerisindeyiz. BAYKAR olarak önümüzdeki 5 yılda bu uçaklarımızın motorunu üretmek için 300 milyon dolar yatırım yapacağız.

Dört yıl içinde Bayraktar KIZILELMA’nın motoru yerli olur. Genel olarak BAYRAKTAR KIZILELMA projesinin geliştirilmesine 1 milyar dolarlık kaynak harcadık. Dünyayla rekabet edeceksen yatırım yapmak zorundasın. Geçenlerde New York’taydım, Elon Musk’la tanışma fırsatı buldum. Ona TOGG’da bana sıra gelmediği için alamadığımı onun yerine hemen alabileceğim Tesla’yı aldığımı söyledim. Musk da Türk şirketlerini övdü. Tesla’nın bir sürü parçasını Türkiye’deki şirketlere yaptırdığını anlattı.

B A Y K A R K I Z I L E L M A-1

KIZILELMA’da üretim hedefleri

2024 yılında en az 12 adet Bayraktar Kızılelma üretmeyi planladıklarını belirten Bayraktar, 2025’te bu sayıyı artırarak devam edeceklerini ve 2026’da en az 48 adede ulaşacaklarını ifade etti. Bu artışın katlanarak devam edeceğini vurguladı.

Bu yıl 20 adet Bayraktar TB3 üretileceğini, 2025’te ise bu sayının en az 50’ye çıkacağını belirten Bayraktar, Bayraktar Akıncı’nın motorunun kritik olduğunu ve bu alana yatırım yaparak gerekli yetkinliği kazanmanın önemine dikkat çekti.

Dört yıl içinde Türkiye’de motor üretileceğini iddia eden Bayraktar, Bayraktar TB2 ve TB3’ün motorlarını zaten ürettiklerini, Akıncı’nın motorunun iki yıl, Kızılelma’nın motorunun ise dört yıl sonra Türkiye’de üretileceğini söyledi.

Bayraktar T B3-1

Bu yıl 20 tane Bayraktar TB3 üreteceğiz. 2025’te en az 50’ye çıkacağız. Bayraktar Akıncı’da motor gerçekten kritik. Çünkü o türbin motoru. O alana da yatırım yapıp kabiliyet kazanmamız lazım. İddia ediyorum 4 yıl içinde Türkiye’de motor yapılacak.

Bayraktar, bu yatırımların sonucunda dört yıl içinde dünyanın en gelişmiş insansız savaş uçağını üreten ülke haline geleceklerini belirtti. Türkiye’nin SİHA üretiminde dünya birincisi olduğunu vurgulayan Bayraktar, hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlediklerini ve bunu binlerce mühendis ve teknisyenle gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com