Belçika Savunma Bakanlığı X’te yaptığı paylaşımda MQ-9B SkyGuardian İHA’nın tedariki sürecinde yeni bir gelişmeyi duyurdu. Bakanlık yaptığı paylaşımda, Belçikalı ilk grubun ABD’nin Kuzey Dakota eyaletinde yer alan GA-ASI tesislerinde ilk eğitimi tamamladığı belirtildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Florennes Hava Üssü’nde Belçika MQ9B SkyGuardian İHA’nın hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. Kuzey Dakota’daki General Atomics’te aylarca süren eğitimin ardından ilk 6 Belçikalı mürettebat, eğitimlerinin ilk aşamasını tamamladı. Bir sonraki eğitimler ABD’nin Kaliforniya eyaletinde ve Birleşik Krallık’ın Waddington bölgesinde devam edecek.” ifadeleri yer aldı.

G Qbg Cq S X Y A Ax R Qz

MQ-9B SkyGuardian İHA (Görsel: Belçika Savunma Bakanlığı)

Belçika, şu anda dört adet MQ-9B SkyGuardian İnsansız Hava Aracı ile iki Yer Kontrol İstasyonunu (YKİ) yakın gelecekte konuşlandırılması için Florennes’teki ana üslerinde çeşitli altyapı çalışmaları yürütüyor. Bunun için 4 Temmuz 2022’de MQ-9B altyapı çalışmaları başlamıştı, 2024 yılı içerisinde altyapının tamamlanıp İHA’ların üsse konuşlandırılması hedefleniyor.

Belçika’nın MQ-9B SkyGuardian İHA tedarik süreci

KIZILELMA’nin yeni prototipinde dikkat çeken detay KIZILELMA’nin yeni prototipinde dikkat çeken detay

Belçika’nın 2019’da 4 adet MQ-9B SkyGuardian ve ilgili ekipman için verdiği sipariş ABD tarafından onaylandıktan sonra Ağustos 2020’de General Atomics Aeronautical Systems (GA-ASI) ile söz konusu İHA’ların üretimini, teslimatını ve entegrasyonunu kapsayan bir sözleşme imzalanmıştı. Aynı şekilde MQ-9B SkyGuardian tedarik eden Birleşik Krallık ile beraber Belçika, Ağustos 2020’de tedarik edilecek İHA’ların personelinin eğitimi, bakımı, lojistik desteği, eşgüdümlü kullanımı ve kabiliyetlerinin geliştirilmesini kapsayan bir niyet beyanı imzalamıştı.

Nisan 2023’te de Belçika ve Birleşik Krallık, MQ-9B SkyGuardian İHA’lar için uluslararası iş birliği programını imzalamıştı. Belçika Kraliyet Hava Kuvvetleri Komutanı Alex Hicks, anlaşma sonrasında şu açıklamalarda bulunmuştu:

“Bu anlaşma, İngiltere ile Belçika arasındaki yakın ilişkiyi güçlendiriyor ve Avrupa ile NATO’nun stratejik birliği ve savunmasına yönelik ortak taahhüdümüzü yeniden teyit ediyor. Bu programla birlikte Belçika ve ortakları, Avrupa düzeyinde bir kapasite boşluğunu ortaklaşa doldurma taahhüdünü onaylıyor. Ayrıca bu sistemler yurt güvenliğimize desteği de güçlendirmektedir.” 

G A Trans Atlantic Over U K04 1140X815

MQ-9B SkyGuardian İHA (Görsel: GA-ASI)

MQ-9B Uluslararası İşbirliği Programı konsorsiyumu MQ-9B’yi satın almış olan Belçika ve İngiltere ile şu anda gözlemci statüsüne sahip diğer 6 ülke olan Kanada, Litvanya, Danimarka, Norveç, Yunanistan ve Almanya’dan oluşuyor. Program, belgelendirme, eğitim, bakım ve lojistik destek dahil olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliğine olanak tanıyor.

Kaynak: defenceturk.net