Videoda dolum faaliyetleri, kontrol kumandası ve rampadan ayrılışa dair görüntüler bulunurken testin gerçekleştiği irtifa ve test edilen sistemlere dair bir paylaşım bulunmuyor. İlk fırlatması 2020’nin son çeyreğinde gerçekleştirilen SORS ile 100 km’ye erişme hedefi bulunmaktadır. Geçmişte paylaşılan fırlatmalardan farklı olarak bu fırlatmada SORS üzerinde TUA logosu bulunmaktadır.

Delta V ve Ay Projesi

HÜRJET’ten 19 Mayıs’a özel gösteri uçuşu HÜRJET’ten 19 Mayıs’a özel gösteri uçuşu

Delta V, Milli Uzay Programı hedefleri kapsamında başlatılan AYAP-1 projesinde de yer almaktadır. AYAP-1 TÜBİTAK UZAY proje yürütücülüğünde ve Delta V alt yükleniciliğinde gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk Ay projesidir. Platform modülü TÜBİTAK UZAY tarafından tasarlanan ve itki sistemi DeltaV Uzay Teknolojileri tarafından geliştirilen Uzay Aracı Platform ve İtki olmak iki ayrı modülden oluşan bir yapıya sahip olacağı biliniyor.

Platform modülü; hem Ay’a ulaşmak için gereken ateşlemelerin yapılacağı itki modülünü hem de Ay’a ulaştıktan sonra gerçekleştirilecek seyrüsefer, görüntüleme ve bilimsel veri toplama gibi görevlerin yerine getirilmesi için gereken çeşitli alt sistemleri barındırıyor.

A Y A P 1 Sistem Mimarisi

Uzay aracının seyrüsefer sistemleri için uzay aracının yüzlerinde birçok algılayıcı (sensör) bulunmakta. Yıldızizler (Star Tracker) yıldızların fotoğraflarını çekip hafızasındaki haritayla karşılaştırarak aracın hangi yöne baktığını (yönelim) belirleyecek. Yüksek Çözünürlüklü Kamera ile 5 km genişlikte bir alandan 1 m’den daha iyi çözünürlükte görüntüler elde edilecek. Geniş Açılı Video Kamera ile ise Ay’a transfer, Ay yörüngesi ve yüzeye iniş aşamaları kapsamındaki operasyonlar sırasında çeşitli videolar alınacağı da biliniyor.