İskoçya’nın Glenmallan limanına yanaşmış olan HMS Queen Elizabeth uçak gemisinde yangın çıktı ve gemide küçük hasar oluştu. Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı olayı doğruladı ve olayda herhangi bir yaralanma ya da patlamanın bulunmadığı bildirildi. UK Defence Journal tarafından yapılan habere göre gemide bulunan bir kişi şunları söyledi: “Ölüm yok, gemide hafif yangın hasarı var ama her şey bitti”.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kraliyet Donanması Sözcüsü ise “HMS Queen Elizabeth’te küçük, münferit bir yangın hızla kontrol altına alındı ve söndürüldü.” ifadelerini kullandı. Buna ek olarak Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı yangının nedenini belirlemek için İskoç Yangın ve Kurtarma ile birlikte çalıştıklarını söyledi.

H M S Queen Elizabeth 1 1024X713

NATO’nun son yıllarda gerçekleştireceği en büyük tatbikatlardan biri olan Steadfast Defender’a gitmeden önce yapılan son dakika kontrollerinde HMS Queen Elizabeth’in sancak pervane şaftında önemli bir sorun olduğu ortaya çıkmıştı. Navy Lookout tarafından yapılan habere göre gemi, planlandığı gibi 4 Şubat’ta yola çıkmamış ve bunun yerine HMS Prince of Wales onun yerini almıştı.

Kraliyet Donanması, HMS Prince of Wales ile geçmiş deneyimlerden alınan acı dersler sonucunda uçak gemisinin şaft hatları üzerinde ek kontroller başlatmıştı. Denetim sırasında sancak milindeki kaplinlerden birinin etrafında sorunlar olduğu ortaya çıkmıştı. Bunun HMS Prince of Wales’i etkileyen sorunla aynı olmadığı haberde yer almıştı. Gemi klasta (yani teknik olarak denize elverişli) kalsa da, mantıklı bir önlem olarak sorun kapsamlı bir şekilde araştırılıp çözülene kadar geminin tatbikattan çekilmesine karar verilmişti.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Filo Komutanı şu ifadeleri kullanmıştı:

“Dün yapılan rutin sefer öncesi kontroller sırasında HMS Queen Elizabeth’in sancak tarafındaki pervane şaftındaki kaplinle ilgili bir sorun tespit ettik. Bu nedenle gemi Pazar günü sefere çıkmayacak. HMS Prince of Wales, NATO görevlerinde HMS Queen Elizabeth’in yerini alacak ve en kısa sürede Steadfast Defender Tatbikatına doğru yola çıkacak.“

İç savaşın yaşandığı Sudan'da her gün 20 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kalıyor İç savaşın yaşandığı Sudan'da her gün 20 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kalıyor

HMS Prince of Wales, bu yılın sonlarında amiral gemisi görevini kız kardeşinden devralacaktı ancak henüz birkaç savaş uçağı veya tam hava grubundan daha fazlasını gemiye bindirmediği için şimdi planlandığından çok daha hızlı çalışması gerekecek. 2024 yılı Kraliyet Donanması için zor olmaya devam ediyor.

H M S Prince Of Wales In Gibraltar Scaled 1 1140X815

Kaynak: defenceturk.net