Konuyla ilgili olarak SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtlayan Kale Arge Genel Müdürü Cüneyt Kenger, önemli açıklamalarda bulundu. Turbofan motorların, turbojet motorlara göre daha yüksek yakıt verimliliğine sahip olduğunu vurgulayan Kenger, buna karşılık olarak daha ağır olduklarını vurguladı.

KTJ-3200, KTJ-1750, KTJ-3700 ve ARAT Projeleriyle turbojet füze motoru alanında Kale Arge’nin elde ettiği tecrübeye değinen Cüneyt Kenger, “Artık yavaş yavaş turbofana geçmek demeyeyim ama pörtföyümüze turbofanı da eklemenin tam zamanı olarak değerlendiriyoruz. Turbofan çalışamalarımıza da başlamış bulunuyoruz, 2023 yılı itibariyle.

8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ne katılan ekip İstanbul'a döndü 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ne katılan ekip İstanbul'a döndü

Turbofan dediğimiz zaman biz, misyonumuz gereği yine füze platformlarına yönelik küçük ve sarf edilebilir motorları kast ediyoruz. Böyle bir turbofan motorun, kavramsal çalışmalarına başlamış bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kimler Turbojet, kimler Turbofan motor kullanıyor?

Esasında kısa ve orta menzilli gemisavar ve seyir füzelerinin tamamına yakını, turbojet motor kullanıyor. Bunlara; SOM Seyir Füzesi, ATMACA Gemisavar Füzesi, Harpoon Gemisavar Füzesi, NSM Gemisavar Füzesi, ÇAKIR Seyir Füzesi, Storm Shadow / SCALP EG Seyir Füzesi ve Exocet Gemisavar Füzesi örnek gösterilebilir.

Buna karşılık olarak ise Tomahawk, AGM-158 LRASM veya Babur gibi daha uzun menzilli seyir veyahut gemisavar füzelerde ise turbofan füze motorları tercih ediliyor.

  • KTJ-3200: SOM ve ATMACA füzelerine güç veriyor.
  • KTJ-1750: ÇAKIR Füzesine güç veriyor.
  • KTJ-3700: KARA ATMACA Seyir Füzesi’ne güç verecek.
  • ARAT: Bir seyir füzesine güç verecek.
Kaynak: SavunmaSanayiST.com