Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar 27 Ocak 2024 tarihinde resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan'a gitti. Bakan Bayraktar ülkede Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov ile bir araya geldi.

"BİR MİLLET İKİ DEVLET"

Çinliler bu sefer Kazakistan'a ait önemli bilgileri çaldı Çinliler bu sefer Kazakistan'a ait önemli bilgileri çaldı

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövşen Necef'in de hazır bulunduğu görüşmede,Türkiye ile Azerbaycan arasında enerji, ekonomi alanlarında mevcut ve gelecekteki işbirliği fırsatları ele alındı. Görüşmede, Azerbaycan'la yapıcı işbirliğini iki kardeş ülke olarak daha ileriye taşımak için enerji alanında kararlılıkla yürümeye devam edeceklerine değinen Bayraktar, Azerbaycan'la enerji alanında "bir millet iki devlet" anlayışıyla yoğun temas halinde bulunduklarını, bu kapsamda bugün Enerji Bakanı Perviz Şahbazov ve Ekonomi Bakanı Cabbarov'la çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini bildirdi.

TÜRKİYE-AZERBAYCAN ENERJİ FORUMU

Toplantı sonrası basın açıklamasında bulunan Bayraktar, petrol ve doğal gaz alanında Azerbaycan'la yaptıkları çalışmaları daha da ileri götürmek istediklerine işaret ederek, bugünkü temaslarında iki ülkenin Avrupa'nın arz güvenliğine yaptığı katkıları ele aldıklarını vurguladı. Bakan, Nahçıvan'dan Türkiye'ye elektrik ihracatı konusunu ve bu yıl Türkiye'de yapılacak olan Türkiye-Azerbaycan Enerji Forumu'na hazırlıklarını görüştüklerini belirtti.

"ENERJİ ALANINDA KARARLILIKLA YÜRÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Bayraktar, Azerbaycan petrolünün yıllardır Bakü-Tiflis-Ceyhan hattı ile dünya piyasalarına taşındığını hatırlatarak, "Dünya petrol arzı için çok önemli olan bir operasyonu uzun yıllardır devam ettiriyoruz. Bundan sonra da devam ettireceğiz. Bu çerçevede yapıcı ikili işbirliğimizi iki kardeş ülke olarak daha ileriye taşımak için enerji alanında kararlılıkla yürümeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: QHA