Türkiye'nin Eurofighter Typhoon savaş uçağı tedarikine Almanya sıcak bakmadı

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler tarafından Türkiye'nin 40 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı tedarik etme planı olduğu, İngiltere ve İspanya'nın tedarike sıcak bakarken Almanya'nın ikna aşamasında olduğu belirtilmişti. 

Erdoğan: "Dünyada savaş uçaklarını üreten sadece Almanya mı?"

Google temizliğe başlıyor: Milyonlarca hesap silinecek Google temizliğe başlıyor: Milyonlarca hesap silinecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya'daki ortak basın toplantısında konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Eurofighter uçağıyla alâkalı kendisine yöneltilen soruya Erdoğan, "Almanya verir veya vermez, dünyada savaş uçaklarını üreten sadece Almanya mı? Birçok yerden bunların çalışmasını yaparız, temin ederiz." cevabını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları akıllara MMU KAAN'ı getirdi.

İşte Türkiye'nin Milli Muharip Uçağı KAAN ve üstün özellikleri:

F-16'ların yerini alacak

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığımızın envanterinden 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek.

5. Nesil

Türkiye dünyada ABD, Rusya, Çin vb. 5’inci nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip sınırlı sayıdaki ülkeler arasında yerini alacak.

Üstün kabiliyet

5’inci nesil çok rollü savaş uçağı olan KAAN, hem hava-hava, hem de hava-yer muharebelerinin gereksinimleri için üstün kabiliyetler sağlayacak.

Muharebe menzili

Yeni Silahlarla Arttırılmış Havadan Havaya Muharebe Menzili

Süpersonik hız

Yüksek/Süpersonik Hızda Dahili Silah Yuvalarından Hassas ve Tam Vuruş

Yapay zekâ desteği

Yapay Zekâ ve Nöral Ağ Desteğiyle Arttırılmış Muharebe Gücü

MMU KAAN Infografik

YUTAM_mmukaan

Görsel 1: Yüksek Teknoloji Araştırma Merkezi (YUTAM) tarafından Bengü Türk Haber okuyucuları için hazırlanan "MMU KAAN İnfografiği"

Eurofighter Typhoon vs MMU KAAN Infografik

yutam_mmu

Görsel 2: Yüksek Teknoloji Araştırma Merkezi (YUTAM) tarafından Bengü Türk Haber okuyucuları için hazırlanan "Eurofighter Typhoon vs MMU KAAN Infografiği"

Kaynak: benguturk.com & YUTAM