Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen Eurosatory Fuarı kapsamında Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş. (MKE AŞ) ve Özbekistan Savunma Sanayi Ajansı arasında mevcut işbirliklerinin değerlendirilmesi ve ileriye dönük projelerin ele alınması amacıyla kritik görüşmeler gerçekleştirildi. Bu görüşmelerde, özellikle NATO kalibre mühimmat üretim kabiliyetinin Özbekistan’a transferi konusuna odaklanıldığı aktarılmakta.

F-15EX savaş uçağı ilk operasyonel kabiliyetine ulaştı F-15EX savaş uçağı ilk operasyonel kabiliyetine ulaştı

Buna ek olarak toplantılar kapsamında iki ülkenin savunma sanayii alanındaki mevcut iş birliğinin analiz edildiği ve bu iş birliğinin daha da güçlendirilmesi için atılacak adımların detaylı bir şekilde tartışıldığı da ifade edildi. Bu bağlamda NATO standartlarında mühimmat üretim kabiliyetinin Özbekistan’a aktarılması, her iki taraf için de stratejik bir öneme sahip.

Whats App Image 2024 06 18 At 13.00.28 1140X2027-1

MKE tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Özbekistan ile savunma sanayi alanında uzun süredir devam eden işbirliğimiz, bu yeni adımlarla daha da pekişecektir. MKE olarak, sahip olduğumuz ileri teknoloji ve bilgi birikimini, dost ve kardeş ülke Özbekistan ile paylaşmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu işbirliği, savunma kapasitelerimizin karşılıklı olarak güçlenmesine önemli katkılar sağlayacaktır. Bu görüşmeler, iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin derinleştirilmesi ve savunma sanayinde önemli projelerin hayata geçirilmesi adına önemli bir adım teşkil etmektedir.”

Kaynak: defenceturk.net