Romanya Kara Kuvvetleri, bu hafta ilk Bayraktar TB2 İHA ve ilgili ekipmanları teslim aldı. İlk parti teslimatların Haziran sonunda tamamlanacağı planlanırken Rumen pilotlar eğitim uçuşlarına başladı. Bu bağlamda, Rumen taburu TB2 SİHA eğitimi için Nisan ayında Türkiye’ye gelmişti. İlgili eğitimlerin 2024 yılının sonuna kadar sürmesi planlanmakta.

Defense Romania tarafından yapılan habere göre; alınacak TB2 İHA’lar ile Romanya Silahlı Kuvvetleri, 2040 yılına kadar tamamlanması planlanan dönüşüm programında bir adım daha ilerlemiş olacak. Ayrıca TB2 SİHA’lar; NATO savunma planlama süreci kapsamında Romanya’nın hedef ve faaliyetlerinin hayata geçirilmesine yardımcı olacaktır.

Bayraktar T B2 S I H A 14 1140X815

2022 yılının Ağustos ayında Romanya Savunma Bakanlığı’nın Bayraktar TB2 İHA satın alınmasına yönelik parlamento onayı istemesiyle başlayan süreç, 2023 yılının Nisan ayında imzalanan sözleşme ile devam etti. 321 milyon dolarındaki sözleşme çerçevesinde Baykar; TB2 İHA’ların teslimatlarını 2024 yılının Haziran ve Eylül aylarında, son partiyi ise 2025 yılının Ocak ayında gerçekleştirecek. Sözleşme kapsamında TB2’lere ek olarak, yer kontrol istasyonları ve çeşitli mühimmatların da tedariki sağlanacak.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü coşkuyla kutlandı Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü coşkuyla kutlandı

Baykar’ın ihracat başarısı

Dünyanın en büyük SİHA ihracatçısı olan Baykar, Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsünün (SIPRI) dünyanın ilk 100 savunma sanayisi şirketi listesine de 76. sıradan girdi. Listedeki 100 firma içinde gelirlerini %94’lik bir oranla en çok artıran şirket olan Baykar’ın hâlihazırda imzalanan sözleşmelerinin %97.5’i ihracat kaynaklı gerçekleşti. Bayraktar TB2 SİHA için 33 ülkeyle, Bayraktar AKINCI TİHA için ise şimdiye kadar 9 ülke ile olmak üzere toplam 34 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

Bayraktar Tb2 (1)

Kaynak: defenceturk.net